Botoks niejedno ma imię. O zastosowaniu toksyny botulinowej

Gdy słyszymy określenie „botoks”, zazwyczaj widzimy piękną kobietę, która za pomocą toksyny botulinowej walczy ze zmarszczkami mimicznymi. I rzeczywiście do tego najczęściej wykorzystywana jest ta substancja. Za pomocą toksyny botulinowej można wygładzić zmarszczki powstałe w górnej części twarzy: między brwiami, na czole, wokół oczu, czasem wokół ust i na brodzie. Jednak botoks stosowany jest również w innych zabiegach medycyny estetycznej, jak choćby w leczeniu nadpotliwości dłoni, stóp i pach. Botulina pomaga wyleczyć bóle głowy, wykorzystywana jest w okulistyce do leczenia zeza czy kurczu powiek. Zastrzyki z toksyny botulinowej stosowane są także w leczeniu schorzeń, którym towarzyszą skurcze mięśni lub tiki. Toksyna botulinowa może pomóc w walce z wieloma przypadłościami zarówno o podłożu medycznym, jak i kosmetycznym. W końcu botoks niejedno ma imię.

Mniej znane zastosowanie toksyny botulinowej

Nadpotliwość to czasem poważny problem, to dolegliwość, która jest w stanie wprawić w zakłopotanie i znacznie utrudnić życie. Nadmierne pocenie się może dotyczyć różnych części ciała: stóp, dłoni, pach. Zastosowanie botoksu pozwala znacznie poprawić komfort życia osób cierpiących z powodu nadpotliwości, ponieważ toksyna hamuje pracę gruczołów potowych. Zabieg polega na wykonywaniu iniekcji z botoksu przy użyciu bardzo cienkiej igły. Aby zredukować dolegliwości bólowe, wcześniej podawane jest znieczulenie miejscowe. Skuteczność metody w leczeniu problemu nadmiernego wydzielania potu ocenia się na 80–90%. Czas utrzymywania się efektów to około pół roku, po tym czasie można powtórzyć zabieg. Leczenie nadpotliwości wykonywane np. w Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy to tzw. odnerwienie gruczołów potowych, które powoduje zahamowanie produkcji potu. Zabieg jest bezbolesny, trwa kilkanaście minut, a poprawa zauważalna jest po kilku–kilkunastu dniach.

Toksyna botulinowa w walce z migreną i bruksizmem

Botoks znalazł zastosowanie także w walce z uporczywą migreną i zgrzytaniem zębów. Migrena to uciążliwe schorzenie, które znacznie ogranicza codzienne funkcjonowanie chorego. Najczęściej cierpią z jej powodu kobiety, chociaż zdarza się, że atakuje również mężczyzn. Podanie toksyny botulinowej zostało uznane za jedną ze skuteczniejszych metod eliminowania dolegliwości. Preparat podawany jest w mięśnie, które podrażniają i uciskają nerwy odpowiadające za napady migreny. Zabieg nie wymaga znieczulenia ani przygotowań (trzeba jedynie odstawić leki przeciwzapalne i przeciwbólowe), a bezpośrednio po iniekcji można wrócić do codziennych zajęć. Podanie botuliny w celu leczenia migreny może przeprowadzić jedynie lekarz, wymaga ono doskonałej znajomości anatomii oraz doświadczenia w wykonywaniu podobnych zabiegów. Przed zabiegiem przeprowadzana jest konsultacja wstępna, która pozwala wyeliminować ewentualne przeciwwskazania. Należą do nich: ciąża, nadwrażliwość na składniki preparatu, zaburzenia przewodnictwa mięśniowo–nerwowego i inne.

W Bieńkowscy Clinic za pomocą toksyny botulinowej leczony jest także bruksizm, czyli zgrzytanie zębami. Rezultaty utrzymują się około 6 miesięcy, a precyzyjnie i prawidłowo wykonany zabieg przynosi ulgę i pomaga pozbyć się uciążliwej przypadłości.

Botoks kontra zmarszczki mimiczne

Toksyna botulinowa pomaga wygładzić zmarszczki mimiczne i to jest jej najbardziej znane zastosowanie. Każdy choć raz słyszał o usuwaniu zmarszczek za pomocą botoksu. Dzięki zabiegowi wyraz twarzy łagodnieje, a zmarszczki zostają częściowo lub całkowicie zlikwidowane. Zabieg jest łatwy do wykonania, nieinwazyjny, daje pożądane i długotrwałe efekty. Pacjenci chętnie go powtarzają, zwłaszcza, że toksynę można z powodzeniem wstrzykiwać ponownie. Zalecana przerwa to nie mniej niż 3 miesiące, optymalny czas to 6, a czasem nawet 8 miesięcy. Na wygładzenie zmarszczek coraz częściej decydują się nie tylko panie, lecz także panowie.

Jeśli uważasz, że zabieg z użyciem toksyny może pomóc w rozwiązaniu Twoich problemów, zajrzyj na stronę https://bienkowscyclinic.pl i sprawdź szczegóły. Umów się na konsultację z naszymi specjalistami już dziś!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *