Ciąża bez tajemnic

Ciąża to zdecydowanie najbardziej niezwykły okres w życiu kobiety. W naszym brzuchu, w ciągu zaledwie dziewięciu miesięcy z jednej komórki powstanie ludzka istota składająca się z ponad 200 milionów komórek, ważąca około 3 – 4 kilogramy i mierząca ponad 50 centymetrów – nasze dziecko. Nie dziwi więc fakt, że większość ciężarnych kobiet chce wiedzieć, co dokładnie dzieje się w ich brzuchu tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu, trymestr po trymestrze…

Łatwe obliczenia

Moment, w którym dwie kreski na teście ciążowym potwierdzają nasze przeczucia budzi zawsze wiele emocji, a gdy te nieco opadną – zaczynamy liczyć. Precyzyjną datę zajścia w ciąże jest w stanie określić mniej niż 30% kobiet. Dlatego właśnie przyjęto, że ciąża trwa 280 dni (40 tygodni) i jest to okres liczony od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. W Internecie znajdziemy narzędzia (kalkulatory i kalendarze ciąży), które pomogą nam szybko obliczyć prawdopodobną datę poczęcia dziecka oraz termin porodu.

Kalendarz ciąży

Najbliższe dziewięć miesięcy podporządkujemy ciąży – badaniom kontrolnym i wizytom u zaufanego lekarza, badaniom ultrasonograficznym (USG wykonamy minimum 3 razy) oraz intensywnym przygotowaniom do powitania na świecie nowego członka rodziny. Aby zwiększyć swoją świadomość i zaspokoić ogromną ciekawość – skorzystajmy z kalendarza ciąży. To narzędzie powie nam na jakim etapie rozwoju jest nasze dziecko i jego wewnętrzne narządy, ile waży i mierzy, jakie umiejętności aktualnie trenuje. Kalendarz ciąży dostępny na portalu zdrowystartwpszyszlosc.pl jest precyzyjny, rzetelny i pełen ciekawostek dotyczących życia płodu, które ucieszą każdego przyszłego rodzica. Znajdziemy tu również mnóstwo rad dotyczących zdrowego podejścia do ciąży, odpowiedniej diety i aktywności fizycznej. Pamiętajmy, że mamy ogromny wpływ na rozwój dziecka – zapewnijmy mu więc zdrowy start.

Trzy trymestry do celu

Ciążę dzielimy na trzy trymestry: pod koniec pierwszego trymestru (13 tydzień) nasze dziecko mierzy około 7,5 cm, jest bardzo aktywne i zaczyna stroić miny; pod koniec drugiego trymestru (27 tydzień) – ma już około 38 cm i waży prawie kilogram, a ostatni trymestr kończy się… porodem. Tylko 5% dzieci rodzi się w wyznaczonym terminie – pozostałe noworodki przychodzą na świat do dwóch tygodni przed lub po terminie. Gotowi?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *