Cudowne rośliny – Chrzan pospolity

Jest popularny i chętnie uprawiany w naszym rejonie, a większości z nas znany jest przede wszystkim jako przyprawa. Chrzan pospolity jest jednak byliną o szerokich możliwościach zastosowania, a z jego właściwości chętnie korzysta medycyna naturalna oraz kosmetyka. W jaki sposób?

Chrzan pospolity, który pochodzi w terenów południowo – wschodniej Europy, jest obecnie znany na całym kontynencie. W wielu miejscach rośnie dziko, można go również ujrzeć w wielu ogrodach. Idealnie czuje się w miejscach wilgotnych, zatem w naturalnym środowisku można go najczęściej dojrzeć w pobliżu stawów oraz nad brzegami strumieni.

Chrzan pospolity jest jedną z najpopularniejszych roślin uprawianych w Polsce. Jego najcenniejszym elementem są korzenie – mocne i mięsiste, w których ukrywa się cudowna moc tej rośliny. Uprawa chrzanu jest stosunkowo łatwa. Wystarcza mu żyzna i wilgotna ziemia. Idealną porą do jego sadzenia jest wiosna, natomiast dla zbiorów – jesień. Warto pamiętać, że korzeń tej rośliny nie nadaje się do suszenia, a największą moc ma on w chwili, gdy jest świeży.

Najcenniejszymi składnikami korzeni tej rośliny są znajdujące się tam olejki lotne oraz witamina C. Oprócz nich korzeń chrzanu zawiera wiele substancji o działaniu bakteriobójczym. Olejek chrzanowy wyróżnia się ostrym zapachem oraz charakterystycznym, cierpkim smakiem. To dzięki temu stał się popularną przyprawą, idealną zarówno do jaj, jak i dań mięsnych (szczególnie tych gotowanych i smażonych).

Jak korzysta z tej rośliny medycyna i kosmetyka? W kosmetyce wykorzystywany jest przede wszystkim sok z korzenia chrzanu, który jest ceniony ze względu na swe właściwości regeneracyjne oraz oczyszczające. Sok taki jest zalecany do pielęgnacji tym osobom, które mają problemy z tłustą cerą. Należy jednak pamiętać, że nie można takiego kosmetyku stosować zbyt długo. W niektórych przypadkach nadmierne korzystanie z soku chrzanowego może doprowadzić do podrażnień skóry. Z chrzanu chętnie korzysta również medycyna naturalna. Wiadomo, że sok z chrzanu dodany do kąpieli może skutecznie pobudzać krążenie krwi. Chrzan pospolity jest też wykorzystywany w leczeniu niektórych chorób reumatycznych. Do wewnętrznego stosowania zaleca się go w przypadku przeziębień, gdyż znajdujące się w jego korzeniu substancje są tu tak samo skuteczne, jak te występujące w czosnku i cebuli.

zdjęcie:commons.wikimedia.org/wiki/File:Armoracia_rusticana_03_ies.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *