Czy zdrowie można zaplanować?

Tytułowe pytanie wydaje się absurdalne, bo w końcu zdrowie jest wartością w dużej części od człowieka niezależną. Możesz jednak z drugiej strony udoskonalić kondycję, chodzić na badania, opłacać ubezpieczenia na życie. Zdrowie, zatem jak wszystko da się zaplanować, przynajmniej z pewnym prawdopodobieństwem. Planowanie to świadoma decyzja o poprawie ochrony zdrowotnej indywidualnej lub rodzinnej.

Planowanie w długim i krótkim okresie ma identyczne znaczenie

Rozróżnia się standardowo planowanie krótkoterminowe i długoterminowe wspierane działaniami bieżącymi. Czy ma to przełożenie na zdrowie? Tak, jeżeli zdasz sobie sprawę, że nawet decyzja o zjedzeniu batonika z ogromnym dodatkiem cukru teraz warunkuje Twój stan w przyszłości (niekorzystny w tym przypadku).

Prawdopodobieństwo wydłużenia okresu bez choroby zwiększa:

  • określenie głównych obszarów niepewności życiowej i dobranie do nich ubezpieczenia na życie, majątkowego, turystycznego, zdrowotnego;

  • dbanie o dietę i jedzenie minimalnie przetworzonych produktów;

  • codzienna aktywność fizyczna;

  • wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego w klinice prywatnej wraz z objęciem ofertą najbliższych osób;

  • odrzucenie wszystkich używek;

  • szybka diagnostyka schorzenia w razie wystąpienia bólu;

  • przygotowanie świetnie wyposażonej apteczki pierwszej pomocy wraz z podstawowymi medykamentami;

  • wiedza o pierwszej pomocy (polecane prywatne kursy wraz z treningiem na manekinie), ziołolecznictwie (zioła i rośliny to standardowe składniki wielu leków), technikach domowej opieki (książka-poradnik obrazkowy wraz ze wskazówkami dotyczącymi zachowania w obliczu różnych chorób);

  • cykliczne badania pozwalające wykryć pierwsze fazy groźnych chorób. Dane o najczęstszych przyczynach zgonów potwierdzają, że ludzie przeciągają okres odwiedzin lekarza po wystąpieniu sporego bólu. Mówi się zresztą potocznie, że rak nie boli, a zaczyna dopiero, jak jest już za późno (statystyki to potwierdzają).

Cele i ich realizacja pomagają w przezwyciężaniu nawet najpoważniejszych chorób

Do skutecznego planowania zdrowia potrzebujesz celu i zbadania obszarów krytycznych dla jego realizacji. Niektóre osoby powinny też od razu określić rodzinną mapę genetyczną. Sprawdzić, jakie choroby dotykały bliskich w przeszłości. Nowoczesna medycyna pozwala w takim przypadku wyeliminować strach przed wystąpieniem podobnego zjawiska. Do planowania zdrowia zmusza człowieka najczęściej obawa przed mocno negatywnymi konsekwencjami zaniedbania.

Czy musisz wszystko robić sam? Niekoniecznie

Nie musisz się wcale samodzielnie martwić o interesy zdrowotne. Wykup szerokie ubezpieczenia na życie w Signal Iduna i nie czekaj już w kolejkach na zabiegi, ani do specjalisty.

zdjęcie: sxc.hu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *