Farby bez amoniaku, czy na pewno są zdrowsze?

Moda na zdrowie i ekologię trwa! Palenie staje się demode, bieganie jest trendy, a nieprzetworzona żywność to bestseller półek sklepowych. Moda na eko coraz szybciej obejmuje coraz to nowe dziedziny życia. Jakiś czas temu owładnęła także fryzjerstwo, a w zasadzie koloryzację włosów. Hitem stały się farby bez amoniaku (http://www.garnier.pl/). Jednak czy w istocie takie farbowanie jest zdrowe? A może to tylko efekt ekologicznego tumultu?

Farby bez amoniaku, czyli bez czego?

Często zdarza się tak, że kobiety wybierające farbę do włosów kierują się jedynie wyglądem opakowania, znajomością danej marki oraz odcieniem włosów modelki. Mało która z pań zwraca uwagę na skład chemiczny produktu. Jest to jednak bardzo ważne, ponieważ niektóre substancje zawarte w kosmetykach do koloryzacji włosów mogą mieć bardzo szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. I tu jest jeden z najważniejszych pozytywów modowej nagonki pt: “Kupuj farbę bez amoniaku!”. Dzięki niemu klientki stały się bardziej świadome i zaczęły zwracać większą uwagę nie tylko na obrazki, ale także tekst zawarty na danym produkcie. No dobrze, wiemy już, że warto sprawdzać skład chemiczny kosmetyków. Ale w zasadzie czym jest ten demonizowany amoniak?

Amoniak to substancja chemiczna, którą wytwarza się w laboratorium. Jest to bezbarwny gaz o dość specyficznym zapachu, który ze swej natury jest bardzo toksyczny. W bezpośrednim kontakcie ze skórą może wywołać niebezpieczne skutki. Mimo to, amoniak wykorzystywany jest w kosmetyce, gdyż jego niskie stężenie na ogół nie zagraża zdrowiu ani bezpieczeństwu użytkowników. Amoniak, który wykorzystywany jest w formułach farb do włosów, ma za zadanie powiększyć objętość pojedynczych włosów, odchylając łuski włosowe, tak aby barwnik mógł przeniknąć do wewnątrz jego struktury. Amoniak jest więc swoistym nośnikiem, który powoduje, że koloryzacja się przyjmie i utrzyma przez długi czas. Ze względu na swoją cenną specyfikę wykorzystywany jest przez wielu producentów farb do włosów, gwarantujących długotrwały kolor. Jednak nie wolno zapominać o tym, że jest to substancja, której nadmiar może uczulać, podrażniać, a także doprowadzić do wielu powikłań zdrowotnych.

Czy warto wybierać farby bez amoniaku?

Z pewnością warto wybierać farby bez amoniaku. Jeśli zależy nam na zdrowej koloryzacji, lepiej jest sięgnąć po kosmetyki do włosów bez tego drażniącego, duszącego i nieprzyjemnego w zapachu składnika. Ponadto stosowanie farb bez amoniaku pozytywnie wpłynie na kondycję włosów, ponieważ zaoszczędzi się im bardzo inwazyjnego i agresywnego działania na łuski włosowe, a w efekcie nie staną się one szorstkie, matowe i łamliwe.

Jeśli nie amoniak, to co?

Aby farba do włosów była skuteczna i dawała trwały efekt, potrzebuje specjalnego nośnika, który wprowadzi do włókna włosa barwniki. Najczęściej takim składnikiem był amoniak. Jednak coraz częściej producenci kosmetyków zaczynają tworzyć linie proekologiczne, które wykluczają jego zastosowanie. W zamian tego, tworzone są farby na bazie monoetyloaminy (MEA/AMEA/AMP), będącą substancją naturalną i nieszkodliwą. Przede wszystkim monoetyloamina pozbawiona jest nieprzyjemnego duszącego zapachu, który może, tak jak amoniak, podrażniać drogi oddechowe. Zaletami tego nośnika jest także to, że nie powoduje podrażnień skóry głowy ani oczu, a także działa delikatnie na łuski włosowe.

Innym rozwiązaniem dla osób, które pragną wybrać zdrową koloryzację, może być zastosowanie naturalnych farb do włosów. Takie kosmetyki na pewno nie są szkodliwe. Wykonuje się go ze składników pozyskiwanych z natury – w najczęstszym przypadku z henny. Jest to dobre rozwiązanie dla osób wrażliwych i kobiet w ciąży. Jednak należy pamiętać, że koloryzacja włosów takim preparatem nie utrzyma się na nich zbyt długo.

Jaką farbę bez amoniaku wybrać?

Na rynku kosmetycznym dostępnych jest coraz więcej farb do włosów bez amoniaku. Stojąc przed wieloma rzędami kolorowych opakowań trudno jest wybrać to najlepsze. Dobre farby oprócz tego, że nie będą zawierały amoniaku, powinny posiadać w swoim składzie nawilżające olejki, które zajmą się pielęgnacją włosów. Wiele takich farb znajdziesz tu: http://www.garnier.pl/koloryzacja/piekno/potrzeba/bez-amoniaku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *