Jak pozbyć się pryszczy?

Trądzik i wszelkie niedoskonałości skórne, jakie się wraz z nim pojawiają, są kojarzone przede wszystkim z wiekiem młodzieńczym. Jednak okazuje się, że hormony, które powodują w tym okresie występowanie problemów skórnych, są ich przyczyną tylko po części. Trądzik i pryszcze pojawiają się również z powodu innych czynników. Jak się pozbyć pryszczy oraz jak ważne jest prawidłowe oczyszczanie twarzy?

Skąd się biorą pryszcze?

W okresie dojrzewania trądzik i pojawiające się wraz z nim pryszcze i zaskórniki, mają swoją przyczynę najczęściej w zaburzeniach hormonalnych. Mogą one pojawić się przy przyjmowaniu leków hormonalnych, ciąży, karmieniu piersią, a także w wyniku stresu. Do przyczyn powstawania pryszczy należy jednak przede wszystkim zaliczyć niewłaściwą higienę oraz nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych. Skłonność do pojawiania się niedoskonałości skórnych mają przede wszystkim osoby z cerą tłustą oraz mieszaną. Same pryszcze pojawiają się dopiero, gdy dojdzie do zatkania przewodów wyprowadzających łój z gruczołów i reakcji z bakteriami obecnymi na skórze. Takie nadkażenie bakteryjne powoduje obrzęki i zapalenia gruczołów łojowych, a w konsekwencji czerwone i bolesne ropne zmiany.

Prawidłowe oczyszczanie twarzy

Skuteczne pozbycie się trądziku to przede wszystkim skuteczne oczyszczanie cery. Nie wystarczy tylko codzienne mycie twarzy, ale każdy zabieg, który ogranicza łojotok, działa mikrozłuszczająco oraz hamuje rozmnażanie się bakterii i zapobiega powstawaniu stanu zapalnego skóry. Oczyszczanie skóry wyjątkowo podatnej na powstawania trądziku można przeprowadzać w gabinetach kosmetycznych, jednak najważniejsze jest codzienne i prawidłowe oczyszczanie twarzy w domu. Po pierwsze przy myciu należy unikać mydeł oraz środków z zawartością alkoholu. Wbrew pozorom, cerę tłustą należy chronić przed nadmiernym wysuszeniem i zapewnić dobry poziom jej nawilżenia. Do oczyszczania należy stosować środki dobrane do typu cery. Przede wszystkim przeznaczone do cery trądzikowej żele i płyny do mycia twarzy, mleczka oczyszczające, toniki oraz preparaty, które nie zatykają porów, lecz delikatnie oczyszczają skórę i łagodzą jej podrażnienia, a także przygotowują skórę na działanie kosmetyków przeciwtrądzikowych. Należy regularnie stosować peelingi, które złuszczają martwy naskórek i usuwają przez to jedną z przyczyn powstawania niedoskonałości skórnych. Po wszystkim zabiegach oczyszczających należy zastosować krem, który utrzyma skórę w odpowiednim stopniu nawilżenia, ale też zawierający substancje przeciwtrądzikowe, jak np. kwas mlekowy lub glikolowy, wyciągi roślinne o działaniu przeciwbakteryjnym, jak np. wyciąg z magnolii. Nie powinno się również samodzielnie wyciskać pryszczy, ponieważ można doprowadzić do uszkodzenia tkanki, która się wokół nich znajduje. Więcej informacji na temat jak się pozbyć pryszczy na nivea.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *