Jak stwierdzić, że dany płyn do soczewek będzie odpowiedni?

Wybór płynu do soczewek do kwestia nie tyle indywidualna, co związana z rodzajem soczewek, których użytkujemy. Dlatego jeżeli mamy jakieś wątpliwości, dotyczące wyboru płynu, najlepiej poradzić się specjalisty w salonie optycznym.

Tylko odpowiednia higiena soczewek kontaktowych zapewni nam bezpieczeństwo i ochronę przed infekcjami oczu. Podniesie to również komfort użytkowania soczewek na co dzień. Soczewki kontaktowe mają bezpośrednią styczność z naszymi oczami, dlatego tak istotne jest, aby były odpowiednio oczyszczone i zdezynfekowane. Odpowiedni płyn do soczewek kontaktowych pozwoli nam na utrzymanie soczewek w prawidłowej higienie i czystości.

Płyn do soczewek jak wybrać?

Są na rynku dostępne różne rodzaje płynów do soczewek. Jego prawidłowe dobranie będzie chroniło nasze soczewki i oczy. Pamiętajmy, że codzienne czyszczenie naszych soczewek kontaktowych eliminuje do 90% bakterii, które gromadzą się na nich w ciągu dnia. Na rynku są dostępne płyny:

Płyn do soczewek dwustopniowy

To w praktyce dwa płyny – jeden z nich oczyszcza, drugi odbiałcza soczewkę. Ważne jest czy używasz soczewek twardych czy miękkich. Każdy z płynów ma inny skład, dostosowany albo do jednych, albo drugich (np. Piiloset Oxy Soft, Wöhlk Perfect).

Płyn do soczewek wielofunkcyjny

Płyn taki czyści, dezynfekuje i dba o odpowiednie nawilżenie soczewek (np. iWear, OptiFree, ReNu, Solocare). Płyny te są przeznaczone do soczewek miękkich. Komfort użytkowania takich płynów jest wysoki, bo czynności związane z pielęgnacją soczewek są minimalne, co oszczędza czas użytkownika.

Powinniśmy pamiętać, że płyny do soczewek różnią się przeznaczeniem i składem, dlatego wybierając płyn musimy być pewni, ze nie dojdzie do niezgodności pomiędzy składem płynu a soczewkami. Dlatego jeżeli chcemy być pewni co do wyboru, lepiej dopytać pracownika salonu. Okuliści zalecają używanie oddzielnych płynów dezynfekujących i pielęgnacyjnych, przez co lepiej dba się o czystość i o odpowiednie nawilżenie soczewek. Dzięki temu przez dłuższy czas są one miękkie i tym samym bardziej komfortowe w użytkowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *