Na jakie problemy narażona jest skóra piersi?

Choroby i defekty piersi zwykły się kojarzyć ze zmianami o charakterze nowotworowym oraz z ich nieprawidłowym rozwojem. Należy jednak pamiętać, że piersi to również skóra. Z jakimi problemami można się zatem zetknąć w przypadku skóry w obrębie piersi?

Skóra piersi a rozstępy – co można zrobić?

Jednym z najczęściej pojawiających się tu problemów są rozstępy skórne. Zazwyczaj mają one białawą barwę, choć częstym zjawiskiem są również siniejące rozstępy. Często pojawiają się one wskutek nadmiernego rozciągnięcia skóry piersi (np. w okresie ciąży) lub uszkodzenia tkanki łącznej. W niektórych przypadkach okazuje się, że za problemy związane z pojawieniem się tego defektu kosmetycznego odpowiedzialne są zaburzenia hormonalne. Ponieważ rozstępy sprawiają wiele problemów kobietom marzącym o atrakcyjnym wyglądzie i są przyczyną wielkich kompleksów, podjęcie odpowiednich kroków staje się bardzo ważne. Lecznicze zabiegi oraz korzystanie z dobrze dobranych kosmetyków może się tu okazać wyjątkowo pomocne.

Skóra piersi i jej nadmierne owłosienie

Problemy z nadmiernym owłosieniem mogą stać się wielkim problemem dla kobiet. Gęsty meszek pojawić może się zarówno na twarzy, jak i na skórze piersi. Zazwyczaj taki problem wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi, zatem pomoc endokrynologa staje się podstawą w walce z tym defektem.

Ostuda i bielactwo

Takie zmiany mogą pojawić się na całym ciele, w tym również na piersiach. Pomoc lekarska jest w ich przypadku bardzo ważna, gdyż tylko w ten sposób można ustalić przyczynę problemu. W przypadku ostudy na skórze pojawiają się ciemne plamy. Mogą być one efektem zaburzeń hormonalnych, czasem pojawiają się jako efekt stosowania niektórych leków. Ostuda może wiązać się też z chorobami i zaburzeniami w pracy narządów wewnętrznych, np. wątroby. Jej przyczyny można ustalić dzięki dokładnym badaniom. Bardziej tajemnicze są już przyczyny bielactwa, które polega z kolei na odbarwieniach skóry.

Skóra piersi a znamiona barwnikowe

Skóra piersi jest narażona również na taki problem, jakim są znamiona barwnikowe. Są to różnej wielkości i barwy plamy pojawiające się na skórze, którym bardzo często towarzyszą zgrubienia. Ze względu na ryzyko rozwoju choroby nowotworowej każde znamię, szczególnie te pojawiające się w obrębie piersi, wymaga stałej obserwacji i nie może zostać zlekceważone. Jakie objawy powinny wzbudzić czujność? Przede wszystkim niepokojącym zjawiskiem jest powiększanie się znamion oraz ich zaczerwienienie. Uczucie swędzenia, zmiana barwy oraz krwawienie to kolejne zjawiska, które powinny skłonić kobietę do odwiedzenia lekarza. Dlaczego? Bo w przypadku takich znamion wykluczenie czerniaka staje się bardzo ważne, podobnie zresztą jak wczesne rozpoznanie tej choroby.

Skóra piersi a naczyniaki

Innym problemem, na który piersi są dość mocno narażone, stają się naczyniaki. Są to zmiany różnej wielkości, które powstają jako efekt problemów z nieprawidłowym rozwojem naczyń krwionośnych. Naczyniaki mogą mieć nie tylko różną wielkość, ale i zróżnicowaną barwę. Bywają płaskie, choć można spotkać się również z naczyniakami guzkowatymi. Choć zazwyczaj są one jedynie problemami kosmetycznymi, ze względu na ryzyko powikłań i one wymagają starannej obserwacji. Dla kobiet troszczących się nie tylko o wygląd, ale i zdrowie piersi, ich systematyczna obserwacja staje się podstawą codziennej pielęgnacji. Warto pamiętać, by nie lekceważyć nawet najdrobniejszych zmian, które pojawiają się w obrębie piersi i ich skóry. Mogą być one tylko drobnymi defektami kosmetycznymi, jednak w niektórych przypadkach mogą okazać się sygnałami poważnej choroby. W takiej sytuacji podjęcie szybko odpowiednich kroków może uratować życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *