Planujesz nosić soczewki kontaktowe? Zobacz co warto wiedzieć!

Soczewki kontaktowe to coraz chętniej wybierana alternatywa dla okularów. Są niewidoczne, nie obciążają nam nosa ani uszu, a nawet mogą pomóc w zmianie wyglądu, jeżeli zdecydujemy się na wariant kolorowy. Wiele osób ma jednak obawy przed zmianą, wynikające zazwyczaj z braku dostatecznej ilości informacji w zakresie kupowania, użytkowania i posługiwania się soczewkami. Czy rzeczywiście taki diabeł straszny, jak go malują? Jak poprawnie wybrać soczewki, a jak je później zmienić? Czy dbanie o nie jest skomplikowane, a zakładanie i zdejmowanie to koszmar?

  1. Ile kosztują soczewki kontaktowe?
  2. Czy soczewki są gorsze od okularów?
  3. Jak poprawnie obchodzić się z soczewkami?
  4. Czy mogę zmienić soczewki samodzielnie?

 

Ile kosztują soczewki kontaktowe

Wbrew pozorom zakup soczewek nie wiąże się z dużym kosztem. Dziennie wydamy na nie mniej więcej tyle, ile na bilet komunikacji miejskiej czy kawę wypitą na mieście. Oczywiście, cena soczewek różni się w zależności od tego, czy wolimy te jednodniowe, tygodniowe czy jeszcze na inny okres, jednak co do zasady roczny koszt nie jest większy od tego, jaki musimy ponieść kupując parę dobrej jakości okularów. Soczewki można również dużo łatwiej zmienić w sytuacji, gdy pogorszy nam się wzrok, a jednorazowy wydatek w takiej sytuacji będzie mniejszy.

soczewki kontaktowe - twoje pierwsze

Czy soczewki są gorsze od okularów?

Jest to mit, który wynikł z obaw osób planujący przestawić się na tę formę korekcji wzroku. Soczewki jednodniowe czy jakiekolwiek inne nie są gorsze od okularów. Wręcz przeciwnie – nasze pole widzenia jest większe, a wzrok ostrzejszy, ponieważ soczewka znajduje się bezpośrednio na powierzchni oka, a nie przed nim. Dodatkowo odpada nam także problem zabrudzeń tuż przed nosem, który często pojawia się u osób noszących okulary. Ponieważ soczewki nie wystają poza obręb oczu, nie możemy pobrudzić ich np. przez przypadkowe dotknięcie. Nie osiada na nich także kurz.

 

Jak poprawnie obchodzić się z soczewkami?

Zakładanie i zdejmowanie soczewek może wydawać się trudne tylko na początku. O ile do opanowania tych czynności potrzebujemy po prostu kilku dni korzystania z soczewek, o tyle dbanie o nie, kiedy nie znajdują się na naszych oczach jest banalnie proste. Wystarczy, że do kompletu soczewek zakupimy odpowiedni pojemniczek do ich przechowywania i wypełnimy go płynem dezynfekującym soczewki w taki sposób, aby po włożeniu do środka były całkowicie nim zakryte. W ten sposób zabezpieczone mogą spokojnie czekać do następnego dnia, aż założymy je ponownie.

Czy mogę zmienić soczewki samodzielnie?

Soczewki kontaktowe są nam przepisywane przez lekarza okulistę, podobnie jak to się ma w kwestii zaleceń co do okularów. Z tego względu, jeżeli chcemy zmienić obecne soczewki na inne, również musimy iść do okulisty i poprosić go o to. Samodzielna zmiana może w najlepszym przypadku skończyć się podrażnionymi oczami, a w najgorszym poważniejszym stanem czy nawet chorobą. Dlatego dla własnego komfortu i bezpieczeństwa nie próbujmy nic zmieniać samodzielnie, a po prostu poradźmy się specjalisty. Więcej na ten temat dowiesz się pod adresem https://twojepierwsze.pl/.

Soczewki kontaktowe na wielu polach biją okulary na głowę. Są nie tylko wygodniejsze, ale także pozwalają nam po prostu lepiej widzieć. Jeżeli więc nosimy się ze zmianą tradycyjnych szkieł w oprawce na soczewki, nie musimy się obawiać żadnych nieprzyjemnych konsekwencji wynikających z tego faktu. Wystarczy uważnie się z nimi obchodzić, a odczujemy znaczną poprawę komfortu i po prostu codziennego funkcjonowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *