Zdrowie masz tylko jedno. Zadbaj o nie odpowiednio!

Choroby przewlekłe dotyczą już coraz większej części naszego społeczeństwa. Do najczęściej występujących zaliczają się: choroby nowotworowe, choroby serca oraz płuc. Zapadają na nie osoby w bardzo różnym wieku. Z reguły przyczyną tego typu schorzeń są nasze wcześniejsze zaniedbania względem zdrowia. Brak znajomości podstawowych zaleceń profilaktycznych powoduje, że nie dbamy właściwie o stan swojego serca, płuc czy innych organów. Efektem takiego postępowania są rozwijające się zmiany chorobowe w obrębie danego układu. Aby tego uniknąć, wystarczyłoby wdrożyć w życie jedną ważną zasadę:

…lepiej zapobiegać niż leczyć.

W odniesieniu do chorób przewlekłych na pierwszy plan wysuwają się przede wszystkim regularne badania kontrolne. Powinno się je wykonywać przynajmniej raz na pół roku. Dają one bowiem pełny obraz tego, co dzieje się w naszym organizmie i jakie jego elementy potrzebują wsparcia dodatkowej uwagi lekarza i podjęcia leczenia. Na drugim miejscu naszej listy zasad profilaktyki zdrowotnej znajdują się regularne konsultacje i kontrole u specjalistów. Pozwolą one przede wszystkim dopasować odpowiednią terapię do naszych potrzeb, a następnie ocenić jej efekty. Oczywiście w międzyczasie musimy przestrzegać zasad stosowanej terapii.

W profilaktyce ogólnej chorób przewlekłych, bardzo ważną kwestią jest też to, aby znajdować się pod opieką jednego wybranego lekarza. Specjalista, który opiekuje się nami od dłuższego czasu, dobrze zna naszą historię choroby i wie, na jakie leki nasz organizm reaguje dobrze, a jakie należy wykluczyć. Częste zmiany lekarza oznaczają zmiany terapii, co może obniżyć efekty leczenia.  

Niestety, mimo tak prosto brzmiących zasad, rzadko kiedy ich przestrzegamy. Wówczas choroba się rozwija, a my zaczynamy czuć się coraz gorzej. Nie zawsze jest to związane z naszym, nieprzywiązywaniem wagi do stanu zdrowia. Bardzo często stoi za tym system służby zdrowia, uniemożliwiający nam systematyczne korzystanie z porad lekarskich wtedy, kiedy tego potrzebujemy. Wówczas pozostaje nam…

… wyspecjalizowane centrum medyczne

Jako jedna z tego typu placówek, godna polecenia jest ENEL-MED. Główną zaletą tego typu centrów medycznych  jest swobodny dostęp do specjalistów różnych dziedzin w dowolnym terminie. Leczenie w takim centrum nie musi być drogie: możemy sporo zaoszczędzić, korzystając w ramach indywidualnego pakietu medycznego z wielu różnych usług, które poza abonamentem kosztowałyby nas znacznie więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *